English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Нижній Вербіж
Нижній Вербіж, бляшано-дерев'яна церква, претендент на список ЮНЕСКО

Бляшане непорозуміння, номіноване до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 25 травня 2011 р.


Координати: 48°29′32″ пн. ш. 25°00′40″ сх. д. 

Карта. Перша згадка від 1443 р. (за іншими даними, в 1375 р.). 2,7 т.ж.

 

От уявіть - ви приходите додому з магазину, а під дверима на вас чекає вельмишановна комісія. Міддю захльобується оркестр, все в святкових гірляндах, на вас дивляться з захватом і повагою. Вам - просто на поріг - принесли нобелівську премію з фізики. Що? Не заслужили? Так вже ж принесли. Що робити будете?

От так і Нижній Вербіж не знає - його разом з кількома на перший погляд більш вартісними колегами номіновано до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Але інші колеги - вони ж такі дерев'яні, а церква у Нижньому Вербіжу вся аж сяє. Бо унікальний п'ятиверхий гуцульський храм Різдва Богородиці (1788-1808) вже два десятиліття пріє під карбованою бляхою (в народі - "чеканкою"). Народ в селі на чеканку радіє, возвеличує і прославляє земляка-мецената, котрий гуцульське диво на власні кошти таки оббив бляхою - а тут якесь ЮНЕСКО, якісь комісії і перевірки, якась автентика і дурнуваті вимоги до брам (чого до брам, га? Ну що їм до брам, тим комісіям? Брама в Нижньому Вербіжі теж чеканна, всі сусіди обзаздрились, а тут щось патякають про натур-продукт і дерево. Дерево - це не круто. Бляха - круто!). До списку Вербіж і ще сім українських храмів планували потрапити вже в 2012 році (получилося за рік). Кам'янець он в претендентах третю декаду ходить.

З селянами проводили роз'яснювальну роботу, селяни начебто навіть погодилися здерти бляху - але виникли сумніви, чи не пошкодить це церкві.

Та куди ж їй ЩЕ шкодити???? Бляха є, сільського вигляду веранда є, інтер'єр цілковито втрачено, дикі пластикові квіти над дверима є, навіть все, що лишилося від автентики - нижній ярус зрубу - і той пофарбували в колір какашки. Більше зашкодити може лише керосин. 

Хоча можна і повірити в добру волю селян: бо в Нижньому Вербіжі є дві дерев'яні церкви (інша, значно скромніша, знаходиться поруч зі Школою мистецтв і сільрадою) - і біля обох вже триває будівництво двох же мурованих храмин. Тобто вже є шанс, що існуючі "дерев'яшки" принаймні не спалять. 

Початково церква у Нижньому Вербіжі була уніатською, зараз тут відбуваються служби місцевої громади УПЦ КП. На занедбаному цвинтарі поруч з храмом зебереглася могила майстра - опришок у екзилі Григорій Семенюк помер у 114 років, а церкву звів, коли мав 102. Ой, паспортні столи у XVIII столітті працювали погано - і документи видавали під довільним роком. Хоча... може, й правда, хай і не віриться. Як і не віриться в те, що церква зведена на експроприйовані в експроприйовувача Довбуша кошти (начебто Семенюк вкрав у легендарного ватага певну суму, бо вирішив спокутувати гріхи минулого розбійницького життя). Якщо вірити Gazeti Lwowskiej, в 1812 р. майстра Семенюка за диво-храм зі смереки нагородив малою золотою медаллю сам цісар Франц І. 

 П'ятиверха гуцульська церква була і в селі Княже, та була спалена у 1981 р. 

 

 Ах, ну і як дістатися. Так в Нижній Вербіж бігають навіть міські бусики з Коломиї - № 3 і ще якийсь номер, плюс через село їдуть пазики до села Спас. Я ж просто вийшла на зупинці при трасі - і далі йшла пішки, там десь з півтора кілометри. 

А якщо вже вибирати, коли саме провідувати претендента на список ЮНЕСКО, радила б водохреща. Тільки в крижане крісло не сідайте :о)

В червні 2013 р. Нижній Вербіж у список ЮНЕСКО таки потрапив. Чекаємо, може, знімуть бляху. Всього й треба - 800 тис. гривень на гонт...

 


 Дошка з храму. кадр з сюжету Коломийського телебачення

Нижньовербізька церква закладена ще в 1788 р.

Нижньовербізька церква закладена ще в 1788 р.
Нижній Вербіж. Наречена на фоні церкви. Фото до 1945 р.

Наречена на фоні церкви. Фото до 1945 р.


http://gk-press.if.ua/node/9570

Архівний кадр від Івана Лудчака


Церква в селі Нижній Вербіж

Дерев'яна № 2


Каплиця. Нижній Вербіж Коломийського району

Каплиця при дорозі


царство бляхи в Нижньому Вербіжу
Когда-то деревянная церковь в селе Нижний Вербиж

Яке ЮНЕСКО, що ви?


Дзвіниця церкви Різдва в Нижньому Вербіжі

Дзвіниця теж бляшана


Пам'ятник Тарасу Шевченку у Нижньому Вербіжі

Поруч Тарас


Таке от збудують


Таке от збудують


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник