English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Наварія

 За Меретином та Пінзелем - не тільки у Бучач.

В Наварію Глинну їздять купатися. А як же Меретин? Nawaria

В Наварію Глинну їздять купатися. А як же Меретин?
Фото від 18 вересня 2004 р.Карта

Координати: 49°44′51″ пн. ш. 23°55′17″ сх. д.

Близько 1,4 тис. жителів

 

Імена двох геніїв епохи бароко, що освятили та освітили своїм талантом українську барочну спадщину, підняв її до небачених до того висот, зрівнявши з найкращими західноєвропейськими зразками, ба навіть вище, мають, здавалося б, примусити чиновників від мистецтва носитися з їхніми шедеврами як дехто з писаною торбою. Ознайомившись з музеєм Йогана Георга Пінзеля у львівському костелі кларисок, прочитавши буклет авторства самого Б.Г. Возницького про те, що Пінзель - геній, рівний у світовій історії культури лише неперевершеному Мікеланджело, домислюєш собі автоматично: будівлі, яких торкалася така здібна рука, є у ідеальному стані, там ходять натовпи туристів та зачудованих красою мистетвознавців. Хех.

Варто згадати не лише величний костел у Городенці, варто глянути на жахливий стан найкращого, як на мене, творіння геніальної митецької пари - просяклої вологою ратуші у Бучачі, яку хочеться добряче викрутити та повісити сушитися на сонечку, щоб побачити, що до розуміння значення спадщини Меретина та Пінзеля нашому народу ще вчитися і вчитися. А шкода. Добре, це була призказка, казка попереду.

Є неподалік Львова, у Пустомитівськиому районі місце, славне своїми чистими великими озерами. Туди влітку щовихідних приїжджають, як стверджує "Поступ", не менш як 120 автомобілей з півтисячею відпочиваючих. Вони гуляють у місцевих ресторанах, купаються самі, купають свої авта у тих же озерах, гадять обгортками від батончиків та "Мівіни", коротше кажучи, культурно відпочивають, навіть не підозрюючи, що можна в цьому невелиому селі знайти не лише принади природи, а й архітектури.

Коли ми з Ігорем Хомою гарячим вересневим полуднем приїхали маршруткою з райцентру в це село, спочатку не відразу зорієнтувалися, а де ж обіцяний чотиритомником "Пам'ятки містобудування та архітектури УРСР" костел роботи Б. Меретина. Сфотографувавши церквицю напроти автобусної зупинки (див. її фото в галереї ліворуч), кинулися з розпитами до місцевих жителів, що стояли біля магазинчика. "Ще костел? Н-і-і-і, немає. Хіба що в Годовиці, це ось туди"...

Як немає, чому немає, церквиця нехай навіть і з барочними ліхтариками на даху, але ж не виглядає настільки старою та значною, щоб прийняти її за роботу Бернарда Меретина.

Так костел та плебанію в Наварії побачив Артур Їжевський.

Так костел та плебанію в Наварії побачив Артур Їжевський.


 Як немає, чому немає, церквиця нехай навіть і з барочними ліхтариками на даху, але ж не виглядає настільки старою та значною, щоб прийняти її за роботу Бернарда Меретина.

Костел, звичайно ж, знайшовся. За останнім будинком з протилежного від озера боку села (ще один ресторан буде, точно вам кажу. Напис "Шашлики" вже висів, хоча будівництво ще йшло повним ходом. Навіть назва вже була - здається, "Моя хата скраю" чи якось так"), серед зелених крон старих дерев ми побачили бароковий ліхтарик, на нього і пішли. І вийшли туди, кулди й хотіли - до старезного костелу посеред сільського смітника.

Паркан глухим квадратом оточує храм, на кутій брамі - замок та така кількість павутиння, що розумієш: правлять тут нечасто. Та сам костел у непоганому стані: побілений, з новим дахом, ось тільки не вистачає скульптур у відведених для них нішах.


 Історія костелу в Наварії

Фреска в костелі в Наварії

Фреска в костелі. Фото І.Скальського

Ну що ж, слухаємо про історію будівництва храму.

 

Вознесенський костел зведено у Наварії ще у 1626р., більш як за століття до перебудови його Бернардом Меретином. Простояв первісний храм рівно 100 років - і був зруйнований у 1726р. (цікаво, чому?). До 1739 року розібрали основну частину споруди. Відновлення храму велося у 1740-1760 рр. під управлінням вже не раз на цій сторінці згаданого архітектора Б.Меретина. У художньому оформленні костелу брали участь художник С. Строїнський та скульптор А. Осінський. У інтер'єрах був також живопис роботи А. Тавеліо (1770р.).

Споруда з типово барочною зовнішню (за зразком храму Іль-Дзежу у Римі) складена з пісковику та червоної цегли на вапняковому розчині. У плані це тринавна чотиристовпна базиліка з п'ятикутною апсидою і симетрично розміщеними квадратовими бічними приміщеннями. Головний фасад завершено високим барочним фронтоном, прикрашеним білокам'яними вазами. У оформленні фасадів застосовано коринфський ордер.

Дзвіниця стоїть на південний захід від головного фасаду костелу. Зведена за проектом відомого архітектора П. Полейовського. Вона цегляна, прямокутна у плані, одноярусна, завершена розвинутим барочним фронтоном з одним пройомом для дзвону. Дзвіниця оформлена пілястрами, карнізами складного профілю, вазами та іншими білокам'яними деталями. Дзвіниця і храм разом творять гармонійний ансамбль, що відноситься до львівської архітектурної школи.

Поруч розташований старий одноповерховий будинок з мансардою, мабуть, плебанія.

Вже після повернення (пішки, ага) з сусідньої Годовиці, де все той же Бернард Меретин побудував ще один розкішний костел, ми з Ігорем подумали, що, певно, католицькі громади двох сіл добряче погралися в гру "А хто у нас тут самий кращий" близько чверті тисячоліття тому. "У сусіда хата біла" - одвічна біда галичанина, хоча іноді, як ось у випадку з костелами у Наварії та Годовиці, від "холодної війни" конкуруючих громад виграє вся громадскість: мати два архітектурних шедеври поруч - добре для всіх. І для наших ніг теж: дорога між селами не така й довга.


 Архівні фото:

Фігури євангелістів (1763-1768 рр.) з амвону в Наварії

Фігури євангелістів (1763-1768 рр.) з амвону в Наварії, фото А. Бохнака, 1927 р.


Фігури євангелістів (1763-1768 рр.) з амвону в Наварії, фото А. Бохнака, 1927 р.
План костелу

План костелу


Фото інтер'єрів костелу від Ігоря Скальського. Наварія
The village of Navaria (Nawarya)
The village of Navaria (Nawarya)

Фото І.Скальського.


Костел як його видно з траси на суперницю-Годовицю

З траси на Годовицю


Плебанія поблизу храму, серед старих дерев. Наварія

Плебанія


Дзвіниця костелу

Дзвіниця костелу


Греко-католицька церква.

Греко-католицька церква.


Ось така суперменша-українка зустрічає львівян, що приїздять сюди покупатися.

Суперменша-українка


Є певна ностальгічна чарівність і старих мозаїчних зупинках у селах. Наварія

Ностальгійна чарівність мозаїчних зупинок


Серед звичних та занудних багатоповерхових особняків де-не-де зустрічаються архітектурні шедеври а ля-Райт.

Непоганий проект

Костел в Наварії. Фігури Поміркованості та Справедливості (1768)
Костел в Наварії. Фігури Поміркованості та Справедливості (1768)

Фігури Поміркованості та Справедливості (1768)Алегорія різьби (скульпторства). Й.-Г.Пінзель, костел в Наварії
Моїсей з Наварії.

Ще Пінзель


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник