English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Gradiste - Монастир Градіште
Гранати тут скрізь

Що: православний монастир Градіште (Monastery Gradište), вперше згаданий ще в XIV ст., хоча заснований ще раніше, до правління династії Неманичів. Монастир знаходиться над річкою Буляриця (Buijarica). Назва походить від місця розташування: кляштор знаходиться на місці старих будівль ("граджевіне").

Де: в 4 км на схід від Петроваца, при трасі Ядранські путь. Монастир піднімається над дорогою на високій скелі - і його неважко не помітити, але звичні коричневі вказівники, що позначають місця історичного інтересу, не дадуть прогавити це чарівне місце. Недовгий, але крутий серпантин, облаштований в 1972 р., приведе до монастиря.

Що дивитись

В Миколаївській церкві
В Миколаївській церкві

Що дивитись: три церкви і їх головні скарби - фрески, одні з найцікавіших в Чорногорії. Найбільша з них розташована фасадом до монастирських воріт, напроти житлового двоповерхового приміщення, і присвячена святому Миколаю (crkva Sv. Nikoli). Вона зведена на місці попередньої церкви в XVI ст. Однонавна святиня зберегла шикарні автентичні фрески. З ними дещо дисгармоніює занадто помпезний, блискучий різьблений іконостас з 1796 року (майстра з Рісан Василя Рафаїловича (Vasilij Rafailovic)).

Найближче від входу стоїть церква, присвячена святому Саві (як і церква-попередниця, crkva Sv. Savi). Храм зведено на фундаментах більш давньої святині. Іконостас походить з 1864 р. (грецький іконописець Ніколай Аспіотіс, Nikolai Aspiotis). Над входом збереглася таблиця з історією дзвіниці, яку спорудив Раде Марков Папан з Спіча. Біля храму - оглядовий майданчик і лавиці.

Нарешті, найвище, за Миколаївською, розташована найменша і найпростіша з церков монастиря - Богородицька (Bogorodicina crkva). Навколо - невеликий цвинтар. В храмі теж збереглися фрески авторства Страхінея Будимлянина, що зображають святих з династії Неманичів, але він був, на жаль, зачинений.

Трохи фактів.

Церква Богородиці

Факт з історії: під час турецької навали в XVIII ст. всі три церкви сильно постраждали, та були відновлені. В часи першої світової австрійські солдати зняли всі монастирські дзвони - на гармати. Ще раз монастир пережив руїну в часи Другої світової війни - його спалили в 1941р. італійські фашисти.

Ще факт з історії: до Другої світової в Градіште, в башті монастиря, а пізніше в корпусі келій, працювала монастирська школа. Зараз я помітила на першому поверсі келій трапезну, а приміщення напроти входу в Миколаївську церкву віддано під свічки. В монастирі абсолютно пусто.

Землетрус 1979 р.: Він повністю зруйнував церкву св. Сави, частково постраждали також Миколаївська церква і келії. Відновлення тривало в 1980-93рр.



Монастир виростає над Ядранським путем.
Монастир виростає над Ядранським путем.
Дзвіниця церкви св. Сави.
Дзвіниця церкви св. Сави.
Навколишні краєвиди тут вражають.
Навколишні краєвиди тут вражають.
Біля церкви св. Сави росте лимонне дерево.
Біля церкви св. Сави росте лимонне дерево.
Таблиця в честь Раде Маркова Папана
Таблиця в честь Раде Маркова Папана з Спіча
В Миколаївській церкві
В Миколаївській церкві
Вид на монстир зверху.
Вид на монстир зверху.
Романтичне місце
Романтичне місце

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник