English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Скотарське
Село Скотарське - залізничні ворота Закарпаття. Панорама села, 3 липня 2010 р.
Село Скотарське - залізничні ворота Закарпаття
Мурована церква в Скотарському
Мурована церква в Скотарському (Kisszolyva)

Карта

Координати: 48°44′13″ пн. ш. 23°16′01″ сх. д.

 

Це якщо ви добираєтесь у Закарпаття автівкою чи автобусом, в вас на вибір кілька шляхів. Залізницею, та ще й зі Львівщини варіантів менше (бо два), але з найбільшою ймовірністю вам дістанеться шлях через Славське-Воловець-Сваляву. І от якраз між Славським і Воловцем, якраз після напису "ВІТАЄМО В ЗАКАРПАТТІ", за довгим тунелем і незрозумілою розвалиною поруч з ним виникне воно - Скотарське. 1 400 жителів, казкові краєвиди, вулички-змії і типово-закарпатський храм: мурований, з бароковим накриттям вежі-дзвіниці, в типовій (на жаль) "шубі".

Звідси, від колії, Скотарське виглядає казкою. Це вже нижче помітите погані дороги, головний український маркер простору. Але зверху - це карпатський, закарпатський рай, зі страшилами снопів, що піднімаються угору по пагорбах (повільно, повільно, ви й не помітите цей рух), з червоними черепичними дахами хаток, з величною панорамою синіх гір попереду.

Залізничний міст в Скотарському. Стара листівка.
Залізничний міст в Скотарському

 

З назвою все просто - принаймні на перший погляд. Скотарі тут розводили скот. (Ну а що їм тут було ще робити: земля навколо не сама родюча. Картопля-капуста - ще може бути, а щось більш теплолюбиве - вже ні). Але не поспішайте з висновками: Скотарське - це гідронім, і назву селу дав потічок - а от там вже безсумнівно скотарі свій скот напували. І були першопоселенцями в селі.

Документи вперше фіксують назву "Скотарське" (Szkotarszka) під 1607 роком.

Угорці називають Скотарське на свій манер - Kisszolyva. Виразно-слов'янський топонім - як невидимий прикордонний стовп: тут здавна мешкали русини-українці, тут наша земля.

Слов'янський-то слов'янський, але угорці транскрибували цю назву як хотіли протягом кількох століть: 1630 р. - маємо Skatarsky. 1645 рік - Skotarski. 1773 рік - Szkotárszka або Skotarska, нарешті, 1913 рік - зугорщена нова назва, Kisszolyva.

В 1872 р. через Скотарське пройшла залізнична гілка (будували тунелі тоді італійці, що цікаво).  В тому ж році (і теж, кажуть, італійці) почалося і будівництво мурованого храму (храми в Скотарському документам відомі ще з XVII ст. - але все дерев'яні. Скажімо, в 1773 р. акти фіксують простору Михайлівську церкву - вона згоріла у 1860 р.). В 1885 році  церква була освячена: вона й зараз є основною сільською вертикаллю.

В 1895 році, по дорозі з Будапешту на Львів, у Скотарське заїхав Іван Франко.  Жив у місцевого письменника Євгена Фенцика (його донька якраз вчителювала у Скотарському). 

В 1889 р. Скотарське було об'єднане з сусіднім селом Свалявкою.

В 1910 р. в Скотарському проживало 1085 жителів, з них 120 були німцями (звідси така впорядкованість і чіткість панорамних видів на сільські вулички), 80 - угорцями, а 885 чоловік - русинами-українцями. З вірою було так: 23 протестанти, 924 греко-католика і 120 іудеїв - отже, село було майже-містечком, раз сини Ізраіля тут жили й працювали у майстернях.

Панорама Скотарського (стара листівка)

Панорама Скотарського (стара листівка)
Панорама Скотарського (стара листівка)
Віадук у Скотарському на старій листівці
Віадук у Скотарському на старій листівці


Старі листівки теж про залізницю
Залізниця в Скотарському колись
Старий вид села Скотарське на Закарпатті
Мало що змінилося
Скотарськое, Закарпатская область.
Kisszolyva - falu Ukrajnában, Kárpátalján, a Volóci járásban.
Панорами Скотарського
Панорами Скотарського
Skotarske
Панорами Скотарського
Скотарське у березні
Церква в Скотарському
Церква в Скотарському
Церква в Скотарському
Вони йдуть у гори
Вони йдуть у гори
Види села Скотарське
Види села Скотарське (Воловецький район)
Види села Скотарське (Воловецький район)
Листівки угорських часів (початок ХХ ст.)
Листівки угорських часів (початок ХХ ст.)
Листівки угорських часів (початок ХХ ст.)
Skotarske (Skotars'ke) in the Carpathian mountains

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник