English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Ходорів
Палац-замок у Ходорові в 1913р.
Zamek w Chodorowie w 1913r
Палац К.де Во.
Палац К.де Во.

Невелике місто Ходорів (в минулому - Ходоростав, Ходорів-став) відоме в історії з 1394 року - саме тоді його вперше згадують документи. Як і більшість старовинних поселень, Ходорів розташувався в місці, пристосованному до оборони: в межиріччі вузенького (поки що) Дністра та його притоки Лугу. Як підказує стара назва Ходорова, поблизу міста й справді знаходяться кілька великих ставків (Ходорів та Отиневицький на невеликій відстані від міста). До речі, в селі Отиневичі 11 листопада 1837 року народився відомий польський художник середини XIX ст. Артур Ґроттґер. Іменем славетного земляка до 1939 року називалась ходорівська гімназія.

Свого часу археологи дослідили в Ходорові невелике городище ранньослов'янської доби.

Свині на ринку

В 1436 році поселенню надано німецьке (магдебурзьке) право - віднині воно офіційно стало вільним містом. (Герб міста можна подивитись тут).

В Ходорові був замок - від нього не збереглося й сліду. Уроженець Ходорова Ігор Чумак повідомив, що замок колись розташовувався на острові, до якого веде теперішня вул. Замкова (там дотепер стоїть старий костел, див. нижче).

Старі ж листівки від 1903 та 1913 років називають "замком" оточений парком палац барона Козіми де Во (Kazim de Vaux), збудований після 1860 р.

Під час Першої світової війни палац був спалений москалями в 1915 р., відбудований в 1932-33 рр. князем Євгеном Любомирським. Споруда збереглася, використовується як один з корпусів лікарні (вул. Б. Хмельницького), включена в перелік пам'яток архітектури місцевого значення, де чомусь датується початком ХХ ст. Парк теж фігурує в місцевому реєстрі.

 

Зараз Ходорів - місто районного підпорядкування, розташоване за 14км від Жидачева і за 64км на південний схід від Львова. Ходорів - важливий залізничний вузол.

Втрачений скарб

Убранство ходорівської синагоги.
Boznica w Chodorowie

Відомий путівник по Галичині Мєчислава Орловича згадує і Ходорів. Зокрема, там йдеться про готель Тайхманна (Teichmann) поблизу залізничного двірця, де протягом багатьох років у великій залі відбувалися весілля галицьких, буковинських та угорських євреїв.

Про євреїв - окрема розмова. Вірніше, про їх божницю.

В місті колись проживала велика єврейська громада, та до наших днів нічого від дерев'яної божниці не лишилося. Дані про цю споруду були суперечливими: подекуди я знаходила згадки, що вона походить з XVII століття, а в книзі М. Орловича синагогу було названо 500-літньою.

Допоміг розв'язати загадку ходорівської синагоги уроженець міста Ігор Чумак.

Божниця була збудована в 1642–52 рр. і була однією з найдавніших дерев’яних синагог Галичини. Більш солідним віком могла похвалитися лише синагога в Гвіздці на Покутті (1640). Ходорівська божниця мала просту бочкувату стелю, надзвичайно оригінально розписану. Первісний розпис було виконано Ісраелем бен Мордехай Лісніцким в 1650–52 рр.

Реконструкція стелі ходорівської синагоги

Розписи синагоги були відновленi Ісааком бен Йегуда Лейбом в 1714 р. (обидва походили з Яричева з-під Львова).

Синагога була знищена нацистами.

Реконструкція стелі ходорівської синагоги експонується з 1977 р. у Музеї єврейської діаспори в Ізраїлі. (Див.: "Евреи. 2000 лет истории". М.: «Конец века», 1998).

Древні фрески на стінах синагоги згадуються і в Орловича, а ще сказано, що незадовго до написання путівника розписи були відновлені художником Батовським на кошти краю.

 

Не відставав Ходорів і у моді на спортивні товариства, яка захопила в кінці ХІХ - на почтаку ХХ століть всю Європу: мало шеститисячне місто своє відділення "Сокола".

Багато старих будівель не пережили лихоліть Першої світової війни: фронт добряче потоптався по Ходорову. А стару дерев'яну церкву серед зелених лип (див. ілюстрацію в галереї нижче) розібрали в 1920р. Зараз на цьому місці новий храм.

Навіть в Орловича згадано індустріальний характер міста: вже тоді тут було чимало фабрик і підприємств, серед яких виділялась новостворена цукровня (див. галерею нижче). Вона була найбільшою в Галичині! Туди навіть водили на екскурсії. Цукровий завод працював в місті до останнього часу, а зараз там якісь негаразди.

Що ще? Пам'ятники Шевченку і Хмельницькому в центрі міста, втомлений Іван Франко на стільці біля автостанції, кілька меморіальних дошок, кілька старих кам'яниць... І костел. Ах, ну власне.

Костел

Два старих види костелу.
Kosciol w Chodorowie
Kosciol w Chodorowie

Найдавніша на сьогоднішній день споруда міста знаходиться на окраїні Ходорова (якщо їхати на Тернопіль чи Бережани), трохи в стороні від траси - але з дороги сигнатурку храму видно.

Римо-католицька парафія в Ходорові бере початки з 1460 року: саме тоді власник цих місць Єжи (Юрій) Ходоровський звів у місті дере'яний костел. Первісний храм не пережив татарської навали в 1620-1621 роках. Його наступник, теж здерева, згорів від рук інших загарбників: в 1655 році, коли сюди забралися шведи та москалі.

Вже напочатку XVIII століття зводиться третій дерев'яний храм на кошти Ходоровських та (пізніше) їх наступників Цетнерів. З документів відомо, що в 1760-х роках споруда вимагала ремонту і мала три вівтарі (Трійці, Всіх Св'ятих і Розпяття).

Мурований костел, який дожив до наших часів, звели в 1777-1779рр. на кошти наступних власників Ходорова - Жевуських за проектом Флоріана Ріхтера. Те, що костел зберігся - справжнє диво. Відомо, що через руйнування та поганий стан фундаментів в 1825 році храм закрили і богослужіння відбувалися в греко-католицькій церкві.

Реставрація мала місце в 1830р., грунтовний ремонт - в 1896-1897рр. Тоді була добудована каплиця, встановлені бічні вівтарі. 10 квітня 1903 року храм було повторно освячено під титулом Всіх Святих.

Наступна перебудова мала місце в 1934-1935 роках під керівництвом архітектора Лаврентія Дайчака. Тоді ж на кошти Григорія Волінського прибудовано ще одну симетричну каплицю з вівтарем св. Григорія. Інтер'єри зараз досить скромні, ніяких тобі розписів чи древніх вівтарів.

Плебанія (яку до цього часу католикам не повернули) збудована в 1892р.

Відносно сучасне (2000р.) фото костелу див. в галереї внизу.

Прогулянка сучасним і архівним Ходоровим:

Народний дім "Просвіта". Гарненький міні-палацик улюбленого кольору ляльки Барбі займає міська рада. Колоритна тумба, стара кам'яниця позаду - здається, надворі початок ХХ століття.
Narodny Dom "Proswita" w Chodorowie
Urzad miasta Chodorowa
Stare kamiennice
Вокзал 10 жовтня 2005 року. Франко біля автостанції виглядає новеньким, блискучим - але втомленим. А дивиться він чи не найгарніший будинок міста - думаю, саме тут був готельТайхманна. Такий оригінальний греко-католицький храм будується за проектом Олександра Матвіїва. Більше про це - тут: http://architecture.f2g.net/academy/47_03.jpg
Dworzec w Chodorowie
Pomnik Iwanu Franko
Franko i hotel Teichmanna
Серед парку, що більше нагадує пустир, виситься Тарас Шевченко. А схожі Богдани є в Раві-Руській чи Скалі-Подільській. І в Збаражі. І в Києві. І багато ще де. Меморіальна дошка на будинку катівні НКВС (зараз в будинку пошта). Костел.
Pomnik Tarasu Szewcenku
Pomnik Bohdanu Chmielnickomu
Znak na katownie NKWD
Kosciol w Chodorowie

Архівні зображення

Ринок в Ходорові - в основному в часи Першої світової війни, в 1916 році. Жахи.
Rynek w Chodorowie w 1916 r.
Rynek w Chodorowie w 1916 r.
Крамнички на ринку. Два види повітового суду. Передмістя Ходорова.
Крамнички на ринку.
Два види повітового суду.
Два види повітового суду.
Передмістя Ходорова.
Ходорів в 1903 році: проста селянська хата, замок, костел та божниця. Загальний вид міста в 1916 році. Більше на село схоже. Площа Ринок. Млин на річці Луг.
1903r. Glowne atrakcii miasta: zamek, kosciol, boznica.
Chodorow w 1916 r.: panorama
Rynek w Chodorowie
Mlyn w Chodorowie

Цукровня, гордість старого міста.

Може, на першому фото й не зовсім цукровня, але що тоді це за труби на задньому плані? А наступні три листівки - точно цукровня. :о)
Цукровня в Ходорові
Цукровня в Ходорові
Цукровня в Ходорові
Вокзал в Ходорові. Зараз споруда значно скромніших розмірів. Ще залізнична тематика. Дерев'яна церква (1798р., розібрана 1920 р. На її місці зараз новий мурований храм). Божниця.
Dworzec w Chodorowie
Dworzec w Chodorowie
Cerkiew w Chodorowie
Boznica w Chodorowie


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник