English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Івахнівці
Наполеон Орда. Вид палацу в Івахнівцях зі сторони під'їзду.
Наполеон Орда.
Палац в Івахнівцях 2 жовтня 2008 р.
Палац в Івахнівцях 2 жовтня 2008 р.

Карта

 

Збережений панський маєток - ще не туристичний об'єкт, і приклад Івахнівців у Чемеровецькому районі це доводить.

Я в Івахнівцях була ще в 1990-х. Село мене не зацікавило абсолютно, я рвалася в гори. Бо Івахнівці - в першу чергу природа, а вже потім архітектура.

Івахновецькі Товтри

Івахновецькі Товтри - це реально класно, хоча й нереально нефотогенічно. Передати могутність і привабливість вздибленого з часів Сарматського моря коралового рифу світлини не можуть - тому вірте мені на слово: Товтри тут чудові. Не дарма вони мають статус заповідних територій національного значення.

Заказник має площу 155 га і складається з дев'яти товтр: Баба, Ян, Високі Камені, Соколиха, Коломийка, Рублиха, Середня, Німожна, Панська. Про Високі Камені говорять те саме, що й про Почаїв чи там Дем'янківці: там є стопа Богоматері, в джерела, яке з-під стопи б'є, вода цілюща, дарує прозріння. В 1960-х роках хтось вирішив стопу засипати, всліп і сам, і вся його рідня. Ну, звичні релігійні оповідки, менше з тим.

 

От вам не казочки: в товтрах є угрупування степової, лучно-степової та наскельної флори, а також ростуть такі рослини, які не зустрічаються на товтрах-сусідках: мінуарція щетиниста, хаменерій Додонея, зіновать Ліндемана, гострокільник волосистий, ковила пірчаста, зіновать біла. Ось як!

 

Маєток Червінських

Фото з PRO MEMORIA А.Урбанського

Колись Івахнівці, які одним боком притулилися до Товтр, а другим обступили берег Жванчика, убли частиною маєтностей київського воєводи і невдалого промисловця Прота Потоцького. Далі починалися землі Чарторийських.

В 1774 році частину Івахнівців купив Юліан Любиш Червінський (1690- 1774), ломзинський підчаший і підстолій (по-дитячому смішний титул, еге ж?). Його син Вінценти Мацей (1754-1837) докупив другу частину села в Чарторийських.

В 1808 році брати Вінценти, Антоній і Олександр Червінські будують в Івахнівцях мурований двір в модному на той час стилі ампір. Поруч з палацем брати саджають три каштани - ах, до чого ж символічно! Пізніше ті каштани майже  зрослися, виросли в дерево-велета, природню альтанку. Під сінню цього символа родинного єднання, певно, було добре сидіти теплими весняними вечорами.

 

Про Кутківці все ніяк не розмовім, а час би - там серед інших старожитностей є старий польський цвинтар, куди привозили ховати небіжчиків-католиків з восьми сусілніх сіл. Кутківці - сусід Івахнівець, тож не дивно, що Вінценти Червінський разом з сусідом Міколаєм Маковецьким зафундували на кутківському цвинтарі каплицю.

 

В палаці з часів його заснування зберігалися три гобелена та кілька килимів, на вигляд турецьких, але виготовлених в нас, на Поділлі.

Один з наступних власників маєтку, Зигмунд Червінський, був обраний маршалком подільської шляхти (прєдводітєлєм дворянства) на виборах 1861 р. В 1862 р. він брав участь в передачі адреси (це такий лист) царю з проханням приєднати Поділля до Польського Королевства (ех, які ж були плани... Ех...).

Царю таке ох не сподобалося. Всі подільські маршалки (разом з Червінським адресу подавали маршалки з Вінницького, Летичівського, Брацлавського, Гайсинського, Балтського, Ушицького, Ямпільського, Могилівського, Літинського, Ольгопільського і заступник маршалка Проскурівського повітів) були заарештовані і відправлені в Петропавлівську фортецю. На суді нещасні шляхтичі чітко і логічно пояснювали свої дії. Кому пояснювали, ох. Коли це російська влада була толерантною і розумною?

В якості покарання маршалкам було заборонено протягом кількох років повертатися до своїх маєтків. Тож два роки Зигмунд Червінський провів у Кишиневі, а коли повернувся в рідні Івахнівці, перетворив свою садибу на центр культурного і суспільного життя всієї околиці. В 1904 році в рідному маєтку він бучно відмітив своє золоте весілля з Ядвігою Маковецькою.

Після смерті маршалка в 1905 р. Івахнівці відійшли його молодшому сину Станіславу (1868 - 1937), дипломованому агроному. Останнім Червінським, котрий народився в родинному маєтку, був син Станіслава і Галини Хобринської Володимир (1916 - 1945).

Відомо, що маєток в Івахнівцях (площа 1600 га) був зразкового господарювання, тут були задвані і ліси, і поля. Працювала гуральня, фабрика древняної вати (?), кооперативи, була тут оранжерея з рідкісними в наших краях цитрусовими.

Маєток сильно постраждав в 1918 році.

 Зараз тут школа. Ніякої ліпнини або камінів немає й близько. Дерев'яні сходи можуть бути як старими, так і не дуже. А зовні палац аж ніяк не виглядає на споруду, котрій в цьому (2008) році виповнюється 200 років.

 



Тут правда гарно.
Тут правда гарно.
В Івахнівцях найголовніше - Товтри
В Івахнівцях найголовніше - Товтри
А в іншому - село як село.
А в іншому - село як село.
Тільки Ленін за чужим парканом має якісь незвичні, <b>шевченківські</b>, вуса.
Ленін має якісь незвичні, шевченківські, вуса.
До Гусятина - кілометрів 12. Тому тут криниці як на Гусятинщині. Хатками.
До Гусятина - кілометрів 12
Від маєтку лишилася огорожа. Довжелезна.
Від маєтку лишилася огорожа. Довжелезна.
Маєток до 1914 р.
Маєток до 1914 р.
Дещо дивне фото палацу від 1904 р. Фокус на ялинках.
Дещо дивне фото палацу від 1904 р. Фокус на ялинках.
Як і колись, перед спорудою - квіти і алея.
Як і колись, перед спорудою - квіти і алея.
Сучасна церква в центрі села
Сучасна церква в центрі села

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник