English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Чернівці - Вірменська церква
Небанальний (поки що) погляд на вірменську церкву у Чернівцях. 15 сернпя 2015 р., фото з нашого квадрокоптеру.
Небанальний (поки що) погляд на вірменську церкву у Чернівцях. 15 сернпя 2015 р., фото з квадрокоптеру.
Серпень 2012 р.
Чернівці - Вірменська церква

Робота Главки. Не Резиденція (Загадка для краєзнавців)

Тепле січневе надвечір'я.
Тепле січневе надвечір'я.

Середмістя Чернівців. Карта


 Вже згадувалась на сайті конкуренція релігійних громад Чернівців, що обернулася надзвичайною строкатістю та мальовничістю збережених святинь католиків, православних, іудеїв тощо. Зараз придивимось уважніше до вірменської цервки, що переховується від чужого ока лише кварталом нижче Herrengasse (вулиці Кобилянської), на вулиці з вгадуваною наперед назвою Вірменська.

Вірмени? Звідки?

Розпис куполу собору. Дистильована австрійська сецесія.
Чернівці, вірменська церква. Розпис куполу собору.

 За часів правління давньоруського князя Ізяслава вірмени допомагали князю у війні, за що отримали дозвіл селитися на території Київської Русі.


На Буковині найперші вірменські імігранти з'явилися, кажуть вчені, ще в 60-70-х роках XIVст. Це були заможні вихідці з Кілікійського царства, останньої незалежної вірменської держави середньовіччя, яка була захоплена мамелюками. Купці йшли на Захід по торгових шляхах. Молдавський шлях - від Криму і до Кам'янця - привів їх до Пруту. У кондаці (вірчій грамоті) католікоса Теодороса ІІ від 13 серпня 1388р. серед інших згадуються вірменські парафії на Буковині: у Сіреті та Сучаві. А у 1401р. господарська столиця стає центром окремої самостійної вірменської єпархії. Хоча в самих Чернівцях вірмени з'явилися лише в ХІХ столітті.


У 1820 році у Чернівцях проживала 31 вірменська католицька родина. Спочатку свого храму не було, один з громади, Яків Шимонович, встановив у костелі великий образ Григора Просвітителя - щоб, як відзначав Садок Баронч, автор "Нарису вірменської історії" (1869, Тернопіль), "бодай вигляд зображення цього святого скріплював дух вірменської громади". 1833-го під час візиту до Чернівців вірмено-католицького архієпископа Самуеля Стефановича громада просила надіслати вірменського духівника. Склавши список парафіян, архієпископ звернувся до цісаря. Прохання громади задовольнили лише 4 грудня 1836р., душпастирем настановлено Целестина Доросевича, колишнього кутського вікарія.

І що було далі?

Черновцы. Армянская церковь (архитектор Главка)

 Служба початково відправлялася у костелі. Наступний пробощ - Флоріян Мітульський - був місіонером із Сучави. Парафія зростала, до неї належало 51 село та 600 прихожан. Потрібен був храм. Для його спорудження у 1865р. створили комітет, який виидрукували в Відні відозву двома мовами (вірменська та французька) до вірмен в усьому світі з проханням про допомогу. До комітету ввійшли найавторитетніші члени вірменської громади: перший бургомістр Яків Петрович, Людвик Мікулі - брат відомого музиканта Кароля Мікулі, інші.


Та грошей катастрофічно не вистачало. Громада - 985 осіб - дала, що могла. Великі внески зробили поміщики. Граф Сангушко вніс свою скромну лепту. В списку жертводавців першим номером йде сам цісар Франц Йосиф (1000 крон). А дружина правителя імперії і від себе додала ще 100 крон. Так церква отримала вінценосного патрона.


Все одно грошей не вистачало. Створили лотерею, та білети розходилися мляво. Час йшов. У 1869р. на будівельному майданчику, подарованому вірменам Чернівцями, заклали наріжний камінь. Ділянка, до речі, була не дуже, похила та мала, громада змушена була докупити ще невеликий участок.


Збереглося листування, в якому бургомістр Антон Кохановський писав до міністерства культів у Відні про те, що з проектом храму можна ознайомитися у Відні ж у архітектора Йосифа Главки, молодого (37 років), та вже визнаного генія. Проект довелося змінити: занадто він був дорогий. Середню вежу зробили нижчою, не такою імпозантною, як на плані. На двох бічних вежах не з'явилися відкриті галереї навколо. Дах мав бути покритий черепицею за зразком Чернівецького університету.


Вірменська громада таки освятила диво-храм Петра і Павла 9 жовтня 1875 року. Перший ченівецький бургомістр свого дітища побачити не встиг - помер. Іронія долі: поки храм зростав, вмирала вірменська громада. Тому в освяченій святині правили по черзі з вірменами ще й римо-католики.

ХХ століття: історія хвороби.

Жезл католікоса всіх вірмен
Чернівці. Жезл католікоса всіх вірмен. Серпень-2012

 Храм в плані - латинський хрест: основна нава та дві бічних. Дві високі вежі - справжня окраса споруди. Колись перед святинею стояли статуї апостолів Петра та Павла, які вже за совєтів десь зникли: лишилися тільки постаменти. Тут з'єднано романський стиль, готику та традиції вірменської архітектури, тут чудова акустика - і тому з самого початку в святині проводились концерти: колись церковного співу, органної музики зараз. Там дуже вишуканий інтер'єр - і я все ще його не бачила (унікальний випадок, адже я була в усіх церквах середмістя) (UPD - про вишуканий інтер'єр я собі намріяла - див. нижче. Все там не райдужно. Вірніше, так райдужно, що вже не весело).

 Вірменський храм виконував своє призначення: він став місцем національного і родинного згуртування для відірваних від батьківщини вірмен. При храмі була створена вірменська бурса, яка розташовувалася навпроти церкви.


6 лютого 1901р. крайовий інженер Легруш виконав технічний опис святині: необхідний ремонт. Ремонт провели. Ще висновок інженера: за 26 років орган святині став занадто старим - замінити! Замінили.


Вірменська громада Чернівців, а з нею і храм як діюча святиня проіснували до другого приходу радянської влади у 1944-му. Тоді були заарештовані практично всі заможні чи просто освічені вірмени, які попередньо не встигли чи не захотіли покинути край. Після масової еміграції та арештів Петропавлівська церква втратила майже всіх своїх прихожан. Останній настоятель Лукасевич десь приблизно 1946-го виїхав чи то до Сучави, чи до Бухареста. До речі, він був братом львівського винахідника гасової лампи. 


Після цього більшовицька влада закрила храм, і на довгі десятиліття унікальна архітектурна пам'ятка була перетворена на склад. А серед обивателів розпустили плітку, буцімто в цій церкві повісився священик і там ніколи не правилася служба. Легенда, як не дивно, прижилася. 
Після десятиліть варварства і нескінченної реставрації храм у 1992р. нарешті набув гідного вигляду: у відродженій органній залі знову зазвучали звуки музики. Біля храму встановили скульптуру "Ангел милосердя" скульптура Володимира Гамаля
Концерти тут проводять часто, та все якось не в час моїх приїздів. Думаю, колись мені все ж пощастить. 

11 серпня 2012 року храм відвідав Голова Вірменської Апостольської церкви Католікос і Верховний Патріарх усіх вірмен Гарегін ІІ. Саме в той день я нарешті потрапила до святині. Розкішна сецесія розписів куполу - це плюс,  та загалом інтер'єр занадто пістрявіє. З готикою так не можна, вона фактурна сама по собі (плюс у храмі багаті за колористикою вітражі). Тому такі циганські ай-не-не на склепіннях зайві. Ну, часи такі, що смак у дефіциті. 


Використано матеріали книги "Місто моєї любові" Василя Селезінки та статті Ігоря Чеховського.
1912р.
1912р. Чернівці
Армянский храм в Черновцах. Архивная открытка
З неба
Вірменська церква у Чернівцях, вид з неба
Середмістя Чернівців, Вірменська церква і Святодухівський собор
Вид з подвір'я на Український Народний Дім
Вид з подвір'я на Український Народний Дім
Ой! Хто це?
Ой! Хто це?
Патріарх Нерсес-Петрос ХІХ
Патріарх Нерсес-Петрос ХІХ
Візит католікосу Гарегіна ІІ (2012р.)
Чернівці. Візит католікосу Гарегіна ІІ (2012р.)
Чернівці. Візит католікосу Гарегіна ІІ (2012р.)
Візит католікосу Гарегіна ІІ (2012р.)
Засніжило
Засніжило
Інтер'єри
Занадто пістрява нео-готика. Чернівці.
У вірменській церкві Чернівців зараз органний зал
Купол вірменської церкви у Чернівцях.
Вірменська церква у Чернівцях. Чудовий модерновий розпис куполу
Вірменська церква (Чернівці) – діюча вірменська католицька церква східного обряду апостолів Петра та Павла
Armenian church in Chernivtsi (Czernowitz)
Armenian church in Chernivtsi (Czernowitz)
Загальний вигляд храму
Армянский храм в Черновцах.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник