English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Струга
Костел у Струзі за розмірами не набагато більший за сувенірні будиночки в туристичних місцях. Тим не менш цілком дорослий ампір - просто в міні-форматі. 14 квітня 2013 р.
Struga, Podole, Kosciol. Костел у Струзі
У церкви Івана Богослова з монументальністю все в порядку. Біда з "золотком" куполів, але у села смак давно не постачають.
Струга, церква Івана богослова (1850)

Координати: 48°47′38″ пн. ш. 27°18′46″ сх. д.

Карта

Близько 1,3 тис. жителів. Перша згадка - 1447 р. (спустошене в 1530р.).

 

Інтернет знає інші Струги - македонську, досить мальовничу, всю в червоних дахах з черепиці і в сяйві лазоревих хвиль. Або замок в Словенії, взагалі якийсь фантастичний. Наша Струга не така, хоча пейзажі тут серпантинисті майже по-балканському.  Подільські наші яри, гори навиворіт - одна приємна річ, інша - відразу дві пам'ятки архітектури місцевого значення, не так вже й погано збережені зі свого ХІХ ст. Обидві діючі. Московсько-патріархальну церкву Івана Богослова (1850) легко побачити за кремезними радянськими спорудами центру (вдивляйтесь в будинок культури з колонадою), вона дивних пропорцій, але не позбавлена гармонізму, а вже пластичний декор - як на сучасне село - і взагалі майже шедевральний. А от крихітний костелик Всіх Святих (1814, зведений на кошти Казимира Стемповського) треба трохи пошукати - він на одній осі з церквою, тільки вглиб, в бездоріжжя, десь серед незрозумілих зелених насаджень (колишній парк? А де тоді старі дерева?) і невиразно-колгоспних розвалин. У 1816 р. храм освятив кам'янецький єпископ Мацкевич. Адам Кручинський, місцевий ксьондз (якраз наднесло в машині), з такою підозрою розглядав мій фотоапарат, що підійти до нього і попроситися всередину храму просто не наважилася: знову почнеться це "А що ви тут робите-а навіщо ви знімаєте-а хто вам дозволив-а для чого це вам". Втомлює. Обійдуся. 

Церква ж в неділю опівдні була зачинена наглухо. Колись (1754) тут поставили скромну дерев'яну святиню, яку у 1848-1853 рр. замінила кам'яна махіна на гроші царської казни. Стиль відповідав спонсорам. 

У селі був - зрозуміло - маєток Стемповських. Щоправда, ще з 1831 р., після польського повстання, маєток конфіскували, село стало власністю царської казни. Маєток остаточно знищений у вересні 1917 р., коли Поділлям прокотилася руйнівна хвиля корніловського 2 гвардійського корпусу під орудою Євгенії Бош, більшовицької бій-баби з презирливим ротом і замученим сухотами тілом. Не Струга перша, не Струга й остання - тоді на Поділлі пішли з димом півсотні панських маєтків - з винокурнями і цукровнями до маси. 

Тут є ще присілок Струзький Яр і сусіднє село Мала Стружка  - ні, тут не виготовляють буратін, струга - синонім потоку, струмка. Голодних чекає кафе "СНГ". В ньому квасять місцеві Шушкевич, Кравчук і Фокін. Транспорт тут гармоніює з пам'ятками, сучасний їм
Коні в Струзі. Новоушиччина
Петровський був диссонансом. Знесли
Петровський був диссонансом. Знесли
А сміття от не класицистичне
Українці люблять свинячити
Івано-богословська церква
Струга. Івано-богословська церква
Струга. Івано-богословська церква
Злегка-фольклорна аптека
Злегка-фольклорна аптека

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник