English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Руське Поле
Старі листівки з видом дерев'яної церкви з Руського Поля
Руське Поле. Úrmező
Руське Поле. Úrmező Ruszpolyana

Карта

Широта - 48.058, довгота - 23.534. 138 км від Ужгорода.

 

Старовинне (перша згадка під 1350 роком) село в Тячівському районі, в Марамороській котловині, на лівому березі Тереблі. Населення - понад 4800 чоловік. Майже всі - русини-українці.

Полем Руське Поле було майже завжди. Але яким! І Кривавим Полем (такими кривавими були битви між українцями і угорцями поблизу села), і Панським Полем, аж нарешті - Руським (часом, правда, Руською Поляною). Угорська назва села відобразилася у варіанті Урмезіємо.

Довгий час Руське Поле належало угорським магнатам Новакам, у селі зберігся палац-замочок цього роду (плюс ще два старих будинки). Саме Новаки й перейменували Руське Поле на Urmező (начебто "Панське поле" з угорської). Так аж до 1944 р. село й кликали - Урмизьово.

В Руському Полі - аж шість храмів різних конфесій і діюча макаронна фабрика. Від повені влітку 2008 р. Руське Поле постраждало чи не найбільше: прорвало дамбу над селом.

Гора Каполна

В кількох кілометрах на захід від Тячева, біля повороту на село Руське Поле, піднімається незвично-правильної форми майже не заліснена гора, яка неначе відокремилася від Карпатських хребтів за своєю спиною. Висота Каполни — всього 290 м. Історики, географи та археологи до цього часу не прийшли до спільної думки щодо походження та історії цього пагорбу. А народ переповідає легенду, за якою в часи Великого переселення народів в долині Тиси зупинилося плем’я, що мандрувало до Карпат з самої Азії. Біля узгірь було поховано вождя кочівників, який помер в дорозі. За звичаєм племені кожен його воїн кинув шолом землі на могилу вождя, а кожна жінка — фартух із землею. І виросла гора. В сусідній Угорщині є кілька пагорбів з такою ж назвою та схожими легендами в «анамнезі» — адже «Каполна» означає «каплиця».Руське Поле в 1917р.
Типова хата в Руському Полі
Руське  Поле в 1917 р. Ruszpolyana
Руське  Поле в 1917 р. Ruszpolyana
Руське  Поле в 1917 р. Ruszpolyana
Стара листівка з видами маєтків Руського Поля
Стара листівка з видами маєтків Руського Поля

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник