English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Коломия. Музей "Писанка"
Пасхальні декорації-2018. Велетесньке яйко-музей - і менші писанки навколо нього. 28 квітня 2018 р.
Пасхальні декорації-2018. Велетесньке яйко-музей - і менші писанки навколо нього. 28 квітня 2018 р.
Тут гарно і влітку, і взимку. Найбільше у світі яйко створює напрочуд милу атмосферу. 24 серпня 2010 р.
Pysanka Museum in Kolomyia, Ukraine
18 січня 2018 р. Аерофотозйомка музею "Писанка" у Коломиї.
18 січня 2018 р. Аерофотозйомка музею "Писанка" у Коломиї

Будете в Коломиї - наполегливо раджу відвідати цей музей на проспекті Чорновола, візитівку міста. Не пошкодуєте - виходячи зі стін цього найбільшого у світі яйка (висотою в 13,5 метрів), ви будете широко посміхатися. А спитай вас, чому так тішитсь - і не буде конкретної відповіді. Просто так? А от і не просто. Не дарма біля цієї цікавої з архітектурного боку споруди завжди багато молодих мам з візочками. Симпатична і молода завідувач музею, пані Мирослава Бойків впевнено стверджує - тут, навколо цього яйця-символа - особлива аура добра і злагоди. Може, так воно і є? :о)

З двадцятиліттям!

Відтворення перших стендів: яйця ще в ваті.
Коломийський музей "Писанка": Відтворення перших стендів: яйця ще в ваті

Музею писанки - до речі, єдиному такому в світі - в 2007 р. виповнилося 20 років. Він був відкритий в 1987 р. як відділ музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Йосафата Кобринського.

 

Ідея виникла, коли виникла технологія: головний охоронець фондів музею Любомир Володимирович Кречковським і тоді лише лаборант Марія Іванівна Болездюк винайшли техніку консервації та реставрації писанок. Тепер ці маленькі прадавні дива можна було зверігати та відновлювати.

Тим часам зараз присвячено кілька вітрин у виставковому залі йця-музею. Це зараз музей має чудове приміщення, а тоді він "квартирував" у церкві Благовіщення (1587). В кінці 1980-х церкву передали релігійній громаді, музей переїхав на вул. Шухевича. І лише до Х Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю та другого всесвітнього з'їзду гуцулів, на які пожалували президент Л.Кучма та голова ВР І.Плющ (це сталося в 2000 р.) було зведене нове приміщення музею за проектом Ігоря Євстахієвича Шумана.

 

Цей музей абсолютно не нагадує оті храми Кліо, які відомі нам з дитинтсва. Він - сучасний, в найкращому сенсі цього слова. Експозиція, яку, до речі, продумувала сама пані Мирослава, веде глядачів від прадавньої символіки писанок (тут детально пояснять, яке значення має "риба", а яке "меандр") до розповіді про процес створення писанки, а також її реставрації - через численні зразки писанок з різних регіонів України (а вони ДУЖЕ сильновідрізняються один від одного) - до колекції розписаних чи розмальованих (людиною чи самою природою) яєць з різних країн світу. От фарфорове яйко з Франції, а ось весільні обрядові яйця з Алжиру. Писанки з Канади і США. Ізраїльські кам'яні яйця...

Скарби музею

В зноску - дідько!
В зноску - дідько!

Фонди "Писанки" зростають щороку. На сьогодні колекція музею складається з понад 12 000 яєць. Зрозуміло, що продемонтрувати всі публіці практично неможливо - тому експозиція "Писанки" досить часто оновлюється. Крім того, тут проходять і інші виствки - скажімо, народної ікони (яка може бути дуже різною: на склі, вишитою хрестиком або бісером тощо).

 

Знайти "свій" експонат важко - тут стільки всього цікавого! Але мою увагу привернуло малесеньке яєчко в одному з стендів всередині самого "яйця". Потім я поцікавилась в пані Мирослави, чи то бува не перепелине?

Ні, хоча, виявилося, перепелині яйця теж розфарбовують - попередньо обробивши їх 9-процентним розчином оцту, який "змиває" плямистість з поверхні яйця. Оте маленьке яйко - то ЗНОСОК. Таке собі недорозвинуте яєчко, "жертва аборта". Як правило,в народі їх стараються відразу знищити, а ще кажуть, що якщо його сім днів поносити під пахвою і не розбити, то вилупиться ваш власний дідько, який вам допомагатиме в любовних справах, веденні бізнесу і захопленні Всесвіту.

З усіх яєць в Коломийській Писанці - це найнезвичніше і найнепримітніше. І правильно!

 

Писанки музейні працівники закуповують на пасхальних базарах, деякі приносять самі писанкарі. І якщо багато хто з них раніше робив свою справу на автоматі, не розуміючи всієї глибини символів, то таким пояснюється, що означає кожна рисочка у розписах - і наступного року умільці вже приносять в музей "правильно" розписані яйця.

Пис анки, підписані відомими людьми

Писанки, підписані відомими україснькими політиками
Писанки, підписані відомими україснькими політиками

Тут - автографи на святкових яйках від політичного бомонду України. Віктор Ющенко, В. Вишиванюк (губернатор Івано-Франківщини), Юрій Костенко, Леонід Кучма і інші небожителі.

Звідки такі яйця в музеї? А все просто: "Писанка" - обов'язковий фрагмент програми відвідин Коломиї всіма ВІП-персонами. В музеї писанкарка подіє високому гостю біле куряче яйце, розтоплений бджолиний віск - і писачок. Ним і нашкрябують політики чи артисти свої автографи на шкаралупі. Деякі навіть пробують розписати яйце, щоб з нього вийшла справвжня писанка.

І корисна інформація. :о)

Маланка з Молодятина під стінами музею "Писанка". 13 січня 2013 р.
Маланка з Молодятина під стінами музею "Писанка". 13 січня 2013 р.

Музей розташований за 100 метрів від Музею Покуття і Гуцульщини, в самому центрі міста (проспект Чорновола). Поруч - головний поштамт Коломиї.

"Писанка" відкрита щоденно з 10.00 до 18.00 (крім понеділка). Вхідний квиток (серпень 2010 р.) коштував 5 гривень.

 

Телефон: +380 (03433) 27891.Kolomyja (Kołomyja, Kolomea) ist eine Stadt in der westukrainischen Oblast Iwano-Frankiwsk
Пояснюються символи писанок
В музеї "Писанка" міста Коломиї
Показано процес їх створення і реставрації
Процес створення і реставрації писанок. Коломия
Стенди оформлені незвично. От така парочка.
Стенди музею "Писанка" в Коломиї оформлені незвично.
От така парочка. Коломия
Muzeum Pisanek w Kołomyi
Muzeum Pisanek w Kołomyi
Головна зала
Головна зала музею "Писанка" в Коломиї
От такі писанки на Закарпатті.
От такі писанки на Закарпатті.
Музей отримав номінацію "Новітнє чудо України"
Музей не став чудом України, але отримав спец номінацію - "Новітнє чудо України"
Сувенірна крамничка. Сходова клітина
Сувенірна крамничка.
Сходова клітина музею "Писанка" в Коломиї
Так починався музей.
Так починався музей "Писанка" в Коломиї
Ікона на склі
Ікона на склі
Хата в хаті. :)
Хата в хаті. :)
Фрагменти експозиції
Colomeea
Коломия, музей "Писанка"
Музей "Писанка" у Коломиї у пасхальний час
Готель "Писанка" у Коломиї на Івано-Франківщині
Коломия пасхальна, весняна
Коломия пасхальна, весняна
Pysanka (Easter Egg) museum in Kolomyia, Ukraine
Pysanka (Easter Egg) museum in Kolomyia, Ukraine
Коломия пасхальна
Pysanka (Easter Egg) museum in Kolomyia, Ukraine

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник