English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Новий Став
Ось приклад, як вбиває цементна шуба 400-літню пам'ятку.
Каплиця в Новому Ставі, 1600 р.

Карта

Широта - 50.038, довгота - 24.346.

 

Пласка як пляцок львівська Кам'янщина початку ХХІ століття мені страшно нагадує Польщу кінця ХХ-го: загальне враження від поселень, загальний вигляд будинків, оформлення магазинів тощо. Єдина чуттєва різниця - ставлення до архітектурних скарбів там і тут. Мало кому на захід від нашого кордону прийде в голову вдягати старовинну споруду в сучасну сіру "шубу", спаскудивши весь образ старовинної будівлі. В Новому Ставі от додумались.

Про заміну ґонту на дешеву бляху можна й не говорити, на жаль.

 

Добиратися сюди дуже просто: з львівської АС №2 повз Новий Став, що підбігає до колії і дороги, йдуть каравани маршруток - на Кам'янку-Бузьку, Радехів, Луцьк, Ковель, Верени, Дернів тощо. Місцеві жителі про давність каплиці-ротонди знають - і запросто підкажуть дорогу, хоча це й не потрібно. Село невелике, метрів за сто побачите праворуч від дороги і вкрай скромний став (новий?), і муровану каплицю-ротонду, дивний відголосок сивого Середньовіччя (згадаймо хоч Горяни).

З датуванням цього мініатюрного суворого циліндру під дахом-конусом не все зрозуміло: канонічна версія приписує з'яву каплиці 1600 року, але є й версія альтернативна - вона говорить про 1740 р. Дерев'яний квадратовий бабинець зі сходу з'явився досить давно (ХІХ ст.?).Було... (1980-ті)
Ротонда-каплиця в селі Новий Став на Львівщині
...стало (3 березня 2010 р.)
Часовня-ротонда в селе Новый Став на Львовщине, 1600 г.
Центр Нового Ставу
Центр Нового Ставу. Nowy Staw. Novy Stav
Перше враження буде таким.
Kaplica w Nowem Stawie, Ukraina

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник