English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Малий Кучурів
"Алоха, Христос!" - "Воістину алоха!" Буковинські віруючі - самі віруючі в світі.
"Алоха, Христос!" - "Воістину алоха!" Буковинські віруючі - самі віруючі в світі.

Координати: 48°28′00″ пн. ш.25°54′32″ сх. д.

Понад 1 тис. мешканців

Карта

 

Це так тільки здається, що якщо село розташоване у мальовничій місцевості і має дерев'яну церкву, старий палац і школу, котрій понад 100 років, то це цікаве село. У вакуумі - так, цікаве. На практиці від знайомства з так-би-мовити-пам'ятками Малого Кучурова стає боляче очам і гнітить іспанський сором (його ще часом фінським називають). Капарили церкву сучасними будівельними матеріалами не ви, а соромно вам. Не ви натягали на статую Ісуса спідничку з мережива, але ж соромно вам! І не ви в Малому Кучурові живете, але коли кілька місцевих жителів дивляться на вас пустими очима, коли ви запитуєте їх, як проїхати до колишнього палацу, соромно знову чомусь не їм, а вам.

Нам в результаті літня пара дорогу підказала. Тільки їхня версія палацу виявилася старою школою, а палац був десь в іншому боці. Ну, хоч так.

Стара ця двоповерхова школа ще австрійських часів стоїть на узвишші над дерев'яною (в анамнезі) Миколаївською церквою з начебто 1813 р. Зводили храм Михайло Грицик, Дмитро Карпенко та Григорій та Олександр Дупешки. Потім, за сільськими переказами, всі чоловіки відправилися в Канаду на заробітки.

(В розпал наполеонівських війн? На конях, чи шо? А через океан як? А в Канаді що робили? В 1813 році в Канаді була одна знаменна подія: індіанського вождя Текумсеха вбили у битві під Моравіантауном. Вони на неї їхали? Допомагали вбивати? А назад як? Добре, вистачить, від цих питань знову соромно).Далі переказ стверджує, що заробили вони у Канаді так багато, що, повернувшись в село, перекрили церкву замість дранки бляхою (!) і придбали ікони.

Каталог дерев'яних храмів Василя Слободяна датує церкву в Малому Кучурові 1820-1821 роками. В ті часи в Канаді все так само було майже нічого робити буковинським селянам.А палац Якубовського (1897) у Малому Кучурові нам слід було шукати за кодовими словами "будинок пристарілих" (хай для української такий зворот і не є характерним). Бо часи, коли тут була районна інфекційна лікарня, напевно, вже ніхто не пам'ятає.

Палацик є досить схожим на палац у Великій Слобідці. Споруда мала каналізацію та водопровід. Криниці в саду біля палацу до цього часу використовуються. В інтер'єрах збереглися старі пічки з кахлями та дубовий паркет з квітковим орнаментом. В 1953 р. біля будівлі знімали епізод для фільму "Земля" за повістю Ольги Кобилянської.

За черговим сільським переказом, пан Якубовський утік до Румунії в часи Другої світової, коли Буковина була під румунською окупацією. Ну, таке.Миколаївська церква у Малому Кучурові (поч. ХІХ ст.).
Миколаївська церква у Малому Кучурові (поч. ХІХ ст.).
Миколаївська церква у Малому Кучурові (поч. ХІХ ст.).
Стара школа
Стара школа в Малому Кучурові

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник