English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Кулачківці

Карта

 

Роман Афтаназі обіцяв в цьому прикарпатському селі (1,4 т.ж.) палац. Особливо ні на що не сподівалася, але маленька надія все-таки була.

Палацу давно нема, але місцева жінка років 50-ти розказала про колишній "замок" (в селі споруду називали саме так, і ми побачимо, що не безпідставно) кілька цікавинок. А я розкажу їх далі. :о).

Дует Р.Афтаназі і кулачківчанки.

Хоча до Гвіздця тут лише кілька кілометрів (2, якщо точніше), Кулачківці вже Снятинщина.

З початку ХІХ століття і до 1939 р. Кулачківці належали вірменській сполонізованій родині Агопсовичів. Останнім володарем місцевого маєтку був Мечислав Агопсович.

Класицистичний двір в Кулачківцях було зведено до 1850 р. Місце вибрали суперове: село далеко внизу, а тут пагорб, вид на навколишні міні-гори, та, здається, навіть на Гвіздець. Саме такий вид з вікон мали парадні кімнати палацу. Всього покоїв було понад 10, і вони мали не амфіладне, а коридорне планування.

Щоправда, інтер'єри були значно скромніші за екстер'єр - хоча й він не надто вражав розкішшю. Так, добротний панський дім, не більше. Побілені стіни, проста паркетна підлога, скромні печі. Жодних тобі колекцій з творів мистецтва. Салон був найгарнішим покоєм палацу і був вмебльований в стилі бідермайєру.

Ліворуч від палацу збігав пагорбом вниз до села ландшафтний парк. Від нього не залишилося взагалі нічого. Площа парку разом з садом та ставом складала 15 га. Перед самим палацем було розбито клумбу.

Греко-католицька Михайлівська церква (1888) з дерева стояла якраз по осі в'їздної брами маєтку Агопсовичів. Ця велика церква собі і стоїть надалі. Брами нема.

Споруда простояла до Другої світової війни. Далі... Жіночка казала, коли взимку пагорб не вкритий травою, можна побачити якісь залишки фундаментів. Все.

 

Жінка розказувала, що ще до маєтку тут стояв замок. Це в принципі підтверджує і літописна істоорія села: за нею, в Хмельниччину, в 1648 р., селяни напали на двір місцевого поміщика і спалили його. Двори поміщиків в ті часи були як мінімум укріпленими. А кращого місця, аніж пагорб над селом, не придумаєш, Так що...

З замку, за словами жінки, в різні боки вели підземні ходи. Коли краєм прокотилася Перша світова, ходи ці селяни закамуфльовували травою - щоб вороги їх не знайшли. Допомагали, бач, панам...Михайлівська церква
Михайлівська церква
Дзвіниця Михайлівської церкви
Дзвіниця Михайлівської церкви
Ось тут стояв замок.
Ось тут стояв замок.
Палац в Кулачківцях, 1930-ті.
Палац в Кулачківцях, 1930-ті.
Мечислав Агопсович?
Мечислав Агопсович?
Такі частіше зустрічаються на Закарпатті
Такі зупинки частіше зустрічаються на Закарпатті

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник