English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Красне
Церква пророка Іллі в Красному. 13 серпня 2011 р.
Церква пророка Іллі в Красному на Бусьщині. 13 серпня 2011 р
Хоча про храм знають не всі. А от про залізничний вокзал...
Залізничний вокзал станції Красне на Львівщині колись. Krasne. Красное

Координати: 49°55′03″ пн. ш.24°37′11″ сх. д. 

Карта. Перша згадка від 1476 р. 40 км від Львова. 

 

6 тисяч жителів - і лише 3 кілометри від Буська. Красне - головний залізничний вузол району, плюс тут є якісь підприємства харчової промисловості: коротше, можна говорити про бусько-краснівську аггломерацію. :о)

З XVII ст. Красне належало магнатам Яблоновським (тоді в селі проживало десь зо сто людей). Що тут було? А королівський фільварок з броваром та винницею. Фільварком заправляв підстароста. Фільварок розгромили козаки армії Богдана Хмельницького восени 1648 року. 

В ХІХ ст. власники змінилися - ними стали Гноїнські. В 1858 р. в селі відкрилася україномовна школа. У 1870-х роках через тихе-мирне Красне пройшла залізниця - і змінила все назавжди. Крім вокзалу, у Красному будують підприємтсва з переробки сільгосп-продукції: відтепер є куди і як її транспортувати. Є підприємтсва - є робота, є робота - люди будуть. Були: населення почало стрімко зростати. Перед Другою світовою тут вже мешкало 2,5 тис. жителів. Причому монолітне раніше етнічно, Красне стало інтернаціональним: на залізниці працювали переважно поляки, а де залізниця і торгівля - там і євреї. З'явилася приватна школа з польською мовою викладання. 

Протягом двох мысяців і аж до 26 серпня 1914 р. під Красним відбувалися запеклі бої: росіяни прорвали австрійський фронт і вирушили на Львів. Через два дні село знову зайняли австріяки і розмістили тут склади, кравецькі та ремонтні майстерні й аеродром. Красне було спустошене, панська садиба знищена, перестали діяти млин та гуральня. В 1944 р. звільнене від нацистів Красне встигло навіть підвищити свій статус до райцентру. 

 

 

В Красному всі бачать вокзал. Неподалік - торгова площа з чимось ратушеподібним. Але не це головна атракція селища. До неї - через міст над колією, повз пам'ятник полеглим за волю, аж до Тараса григоровича, що сидить у сквері з жовто-блакитними ліхтарями. Сквер трасуємо по діагоналі, заглиблюючись у приватну забудову. Орієнтир - купол нової мурованої Володимирської церкви (УАПЦ). Дорога трохи повихляє, але в результаті таки виведе до дерев'яної триверхої церкви пророка Іллі (1750), пам'ятки архітектури національного значення. Тризрубна, з підсінням - все як має бути. Закристію та бабинець добудовано до храму у 1923 р. Верхи і підсіння в блясі, на жаль. В позолоченому іконостасі (ХІХ ст.) є ікони з XVII століття - начебто.  

 

Найпростіше добиратися в Красне залізницею. Ще варіант: маршрутками до Буська, а там пересісти на убсик до Красного. Часто ходять. Красне - це не лише вокзал.
Красне - це не лише вокзал.
Монументи Красного
Монумент полеглим за волю України в Красному.
Навколо Шевченка - жовто-блакитні ліхтарі
Інтер'єр храму
Інтер'єр дерев'яної Іллінської церкви в Красному
Деревянная церковь св. Ильи в поселке Красное на Львовщине
Мозаїки Красного
Мозаїки Красного
Мозаїки Красного
Церква св. Іллі
Церква св. Іллі в Красному
Церква св. Іллі в Красному
Нова православна церква
Красне. Нова православна церква

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник