English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Княже
Вознесенська церква в селі Княже. 11 вересня 2009 р.
Вознесенська церква в селі Княже.

Карта

 

Перша згадка - за 1469 рік. 1472 жителі. Вознесенська церква з 1847 року. Була дерев'яна. Зараз зруб помальований в колір морської хвилі, а весь верх забраний в гидку, шкідливу для деревини бляху. І більше про це не хочеться нічого говорити.

Маєток Криштофовичів у Княжому

Палац Ярузельських у Княжому був такий. Фото з VII тому праці Романа Афтаназі "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej".
Палац Ярузельських у Княжому (VII т. праці Романа Афтаназі "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej")

Двір у Княжому родина Ярузельських (далекі родичі польського диктатора і предки видатного польського актора Збігнєва Цибульського) звела у 1913 р. Автором проекту був поміщик Роман Журовський - і він створив палацик, який "сарматським стилем" виразно натякав на сотні своїх попередників по селах Галичини та Поділля. 

Більшість приміщень палацу до 1939 р. мали стильні меблі з ХІХ ст. (там були також меблі, які вдалося в Першу світову врятувати із понищеного маєтку у сусідньому Залуччі). Передпокій містив шафу, прикрпашену інтарсіями, та дзеркало з рамою "в коров'ї очі" (я не знаю, як це, я лише цитую Романа Афтаназі). Ліворуч від передпокою містився малий салон, оббитий темно-бордовою тканиною. Єдине вікно, велика стара мідна люстра на стелі, бібліотечна шафа, округлий бідермаєрівський стіл, канапи, два маленьких столики, сервант з старовинною саською порцеляною, старі портрети та дві картини у голандському стилі (автори невідомі), високе дзеркало - ось вам своєрідник каталог предметів з салону. Найцікавішими картинами був образ дружини Лотра школи Л. Кранаха, який висів над канапою, та "Сцена у винарні", яку приписували Давіду Тенірсу. 

У великому салоні на три вікна теж висіла старовинна кришталева люстра (з позолоченого дерева). Тут було кілька груп меблів, у тому числі різьблених віденських, а також два позолочених дзеркала. 

Описувати всі інтер'єри палацу особливо немає сенсу: все це давно не існує.

Будинок стояв у парку площею в 2 га. Розбив його незадовго до Першої світової війни парковий архітектор Вілк. Природньо, що старих дерев там практично не було. Парк,Ю через який текла річечка Млинівка, було об'єднано з фруктовим садом. В центрі саду був великий напівкруглий газон, навколо котрого бігла в'їздна алея. 

Вже за спорудами двору, на пагорбі, була закладена винниця та горіховий сад. 

У маєтку дідуся, підполковника, політичного діяча та посла кількох сеймів Збігнєва Ярузельського (1871-1939) проводив не одно літо його онук Збишек - майбутній актор Збігнєв Цибульський

В часи Першої світової і дім, і його умеблювання не постраждали. Але споруда була сильно знищена в Другу світову. До наших часів начебто дійшли лише її фундаменти. Зупинка, може, й не ах-ах-ах, ле все ще мозаїчна. Такий вид малої архітектруної форми швидко йде в небуття.
Село Княже, Снятинщина
Спотворену бляхою церкву доповнює не менш бляшана капличка.
Церква і каплиця в блясі, Княже
Вознесенська церква у 2009 і 2014 рр.
Княже, Вознесенська церква
Княже, Вознесенська церква
Інтер'єри палацу
Княже на Снятинщині. Інтер'єри палацу до 1939 р.
Княжье на Снятинщине. Интерьеры дворца Криштофовичей
Kniaże (obwód iwanofrankiwski)
Kniaże (obwód iwanofrankiwski)

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник