English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Гірчична
В скромному маєтку зараз школа.
В скромному маєтку зараз школа.

Карта

Координати: 48°54′36″ пн. ш. 26°56′24″ сх. д.

 

Нечастий випадок: про те, що в крихітній Гірчичній (733 жителі за останнім переписом, не більше 8 км на схід від Дунаївців) над Студеницею є панський маєток, знають не лише в самому селі, а й в навколишніх поселеннях. І навіть діти знають - взагалі неймовірно. Хоча двір дуже скромний і особливо там нічого дивитися.

 

Розберемося з історією. Не одне століття тому (десь так році в 1518-му) Гірчична була королівщиною, а пізніше (але теж не одне століття тому:)) з кількома сусідніми селами складала окреме староство (начебто навіть якісь укріплення тут були). Непогано, хоча місцеві все-таки впевнені, що Гірчична - це тому, що тут гірко жити. В 1795 р. Катерина ІІ подарувала село секунд-майору Стефану Качерину (Stefan Kaczeryn). В нього маєток в 1809 р. купив баговицький староста  Томас Теодор Вайнхард (Thomas Teodor Weinhard), а вже в 1913 р. Гірчична перейшла у власність Терези зі Стадницьких Граб'янчини (1749-1826), багатої вдови відомого містика тих часів Тадеуша Граб'янки (1740-1807). (Їм також належав Фельштин). Онук Терези Фелікс Граб'янка продав Гірчичну Вільгельму Залеському (1806-1878).

Хто саме з цього численного панства звів у Гірчичній скромний двір, що стояв у великому саду, невідомо. Відомо, що в часи Зелеських в палацику зберігалась невелика колекція картин, зокрема аглійських та французьких митців. Все це було знищено в 1918 р.

Те, що фото архівне мало схоже на фото сучасне, пробує пояснити реєстр пам'яток архітектури Хмельницької області. У ньому двір в гірчичній фігурує під назвою "Будинок керуючого господарством". Що ж, цілком ймовірна версія.Двір з боку городу. Фото до 1914 р.
Двір з боку городу. Фото до 1914 р.
Щось зовсім на збережений дім не схоже. Чергова помилка в Романа Афтаназі?
Щось зовсім на збережений дім не схоже. Чергова помилка в Романа Афтаназі?
Вид панського будинку "в профіль".
Вид панського будинку "в профіль".
Вид панського будинку "в профіль".
Стара брама в Гірчичній.
Стара брама в Гірчичній.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник