English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Дорофіївка
Далеко не шедевр. Але на Тернопільщині більше дерев'яних костелів немає. 22 листопада 2009 р.
Дерев'яний костел, Дорофіївка

Карта

 

Тут до Волочиська ближче, ніж до Підволочиська (до того кілометрів 5, траса цілком придатна). А Хмельниччина - тільки греблю через Збруч перейди - і ти там. Чимало дорофіївських школярів на уроки бівгає саме до Волочиська. Зараз Дорофіївка село, а в 1571 р. документи вперше фіксують назву поселення - тоді це було містечко Дорофієвець, власність князів Острозьких. (З 1613 р. Дорофіївка перейшла до князів Вишневецьких).  У 1572 р. власнику поселення Є. Гойському було надано привілей на проведення у Дорофіївці ярмарків та щотижневих торгів. І годі про історію. При в'їзді в село спочатку з'явиться досить симпатична кам'яна Параскевська церква (1938) - все б добре, якби не новісінька бляха на даху. Але нам головною вулицею далі. До рідкісної, але неймовірно непоказної пам'ятки.

 

Дерев'яний костел або каплиця - раритет. Трошки цього добра є на Львівщині, трошки на Буковині. Інші регіони на такого роду пам'ятки небагаті. От на всю Тернопільщину - один-єдиний екземпляр. Проте досить немолодий: костельчик св. Станіслава Костки, а в минулому - каплиця, було зведено з дерева в 1889 (за іншими, неперевіреними данними - у 1877 р.). На межі ХІХ-ХХ ст. в Дорофіївці нараховувалося до півтисячі католиків, в 1933 р. їх кількість зросла до 700 чоловік, зараз в селі всього проживає десь 480 чоловік.

Але парафія не бідна: як розказала староста костелу (так, жінка), днями костельчик почнуть перекривати, замінюючи шифер на металочерепицю. Новий паркан з вбудованою в нього дзвіницею вже поставили, вікна у храмі поміняли.

Ймовірно, в радянські часи тут був склад. Віруючим святиню повернули у 1991 р. Священник приїздить сюди з Підволочиська. Розписи, як запевнила нас староста, в храмі повністю нові.Параскевська церква, 1938.
Параскевська церква, 1938. Дорофіївка
Міні-дзвіничка з дерева.
Дорофіївка, церква
Паркан новий і недешевий.
Католицька каплиця з дерева. Дорофіївка
Фото інтер'єру з книги Ігоря Седельника "ЛЬВІВСЬКА АРХІДІЄЦЕЗІЯ ЛАТИНСЬКОГО ОБРЯДУ. Ілюстрована розповідь. Том 1. ПАРАФІЇ, КОСТЕЛИ ТА КАПЛИЦІ"
Фото інтер'єру з книги Ігоря Седельника

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник