English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Довжок
Обидві церкви Довжка. 1 січня 2017 року.
Обидві церкви Довжка. 1 січня 2017 року.

Карта

Координати: 48°20′24″ пн. ш.26°20′01″ сх. д.

Менше як 1 тис. жителів. Перша письмова згадка - 1642 р. День села - 9 серпня. 

 

До старих церков (вони переважно дерев'яні) у Новоселицькому районі потрібно підходити навшпиньках, ховаючи фотоапарат десь під курткою чи в сумці. Села тут настільки нелякані туристами, що у будь-кому з фотоапаратом народ відразу вбачає злодія, ворожого розвідника і просто бяку. 

Крім того, церковні подвір'я тут цілком собі можуть бути зачинені. 

Саме так і було з Довжком. Тому всі кадри - отакі от страшненькі, через паркан або здалеку. 

Часта історія: біля старої і вже тісної дерев'яної церкви вже за часів незалежності зводять більшу, неоковирнішу, муровану. В Довжку все саме так. Стара церква Івана Богослова зведена в 1891 р. на гроші Григорія Мандалиса. Нову будували у 1992-1997 рр. Поруч з храмами зберігся хрест румунських часів на честь воїнів, котрі пішли на війну. 

Стара таки невелика, тут не посперечаєшся. Як і з тим фактом, що вже навіть на око видно, що валиться, немолода. косметично-патріотичний ремонт ґанку, розфарбування його у жовто-блакитні кольори справу кардинально не змінив. 

Колись Довжок називався Фундоя. Народ приписує цю назву імені якогось багатого турка, який мав багато рабів, для котрих і набудував тут будинків та наказав викопати колодязь. Ту глибоку - 255555 метрів! - криницю довго ще звали "Турецькою". Турка звали дивно - Фундоян (або навіть Фундо-Ян, і не питайте мене нічого про це ім'я, в легенд своя правда). Є переказ-конкурент: начебто тут колись оселилися переселенці з того Довжка, що в нас під Кам'янцем. Начебто тут навіть прізвища схожі з нашими подільськими. 

Буковина справді довго була під османами, а турки завжди з пієтетом ставилися до води і криниць. Обмуровані криниці і водопої багатьох сіл на Чернівеччині мають багатовікову історію, яка часто починається таки з турків. 

Довжок складається з семи кутів: Центр, Гора, Панський кут, Козячий кут, Імаш, Долина, Фундоя. Колись у Довжку було багато млинів: один водяний, два парових і три вітряки,Ми з Тамарою ходимо парою
Дві церкви у селі Довжок на Новоселиччині
Дві церкви в Довжку стоять поруч - стара дерев'яна і нова мурована. 26.11.2016.
1 січня 2017 р.
Стара дерев'яна церква у селі Довжок Новоселицького району
Стара дерев'яна церква у селі Довжок Новоселицького району
Панорама Довжка. На горизонті Керстенці.
Панорама Довжка. На горизонті Керстенці.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник