English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Берегове: Палац Перені в Чопівці
Родовий маєток Жигмонда Перені на околиці Берегова, в Чопівці. 3 липня 2010 р.
Родовий маєток Жигмонда Перені на околиці Берегова, в Чопівці.

Яноші вже позаду, а Берегове не те щоб попереду - вже фактично навколо, хоча до центру ще з кілометри три. Це передмістя називається Чопівкою (Чепівкою; угорці називають Берегардо, Beregardó). Дорога з Мукачева перетинає стару, зарослу травою вузькоколійку. Стоп! Тільки що ви проминули одну з найстаріших будівель одного з найзатишніших місць України. Не побачите палац Жигмонда Перені - ну самі ж потім жалкуватимете. Так що назад, назад - в тінь старого парку, вірніше, його залишків. Тут близько.

 

місцеві знають палац як "Пивний погріб" (правда, радше в угорському варіанті назви, який давно вилетів у мене з голови). І правда, в підвалинах колишнього палацу працює якийсь пивбар "Підзамче". Підвалини знатні - все-таки досить скромна садиба родини Перені налічує вже фактично 200 років - була зведена на початку XVIII ст. Саме в цьому скромному будиночку з прикрашеним колоннами входом в 1783 р. народився барон Жигмонд Перені (Perényi Zsigmond), герой визвольнох боротьби угорців у 1848-1849 рр. Про це сповіщає меморіальна таблиця на стіні, встановлена в 1999 р. Навколо неї - обов'язкові віночки з угорським триколором.

В дещо страшнуватих (наскільки видно через вікна) приміщеннях палацу відбуваються дискотеки, а дах замість черепиці вкритий шифером - що поробиш, пам'ятки в нас не люблять.

 

І коротко про Чепівку-Берегардо (трапляється також назва Beregszasz Végardó): перша письмова згадка під 1332 р. В 1566 р. поселення спалили татари. Реформатська церква тут була вже у XV ст. (оновлена в 1779 р.), але існуюча зараз споруда походить з 1938 р. (ремонти 1975-1978 рр.). Віруючим храм повернули в 1989 році.Орієнтир - вузькоколійка
Орієнтир - вузькоколійка
Меморіальна дошка на честь Жигмонда Перені
Меморіальна дошка на честь Жигмонда Перені
Жив герой, а зараз тут пивбар.
Маєток Перені в Чопівці (Берегардо)

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник