English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Вінниця. Дім Четкова.
19 квітня 2009 р. Вінниця. Вул. Пушкіна.
19 квітня 2009 р. Вінниця. Вул. Пушкіна.
Приємно, коли така стабільність протягом століття: таким був цей будинок на початку свого існування.
Приємно, коли така стабільність протягом століття

Колись давним-давно, в іншому житті, я працювала вчителем і була бідніша за церковну мишу.

 

Якщо ви вважаєте, що це дещо дивний спосіб почати розповідь про будинок, де міститься вінницьке управління містобудування і архітектури, то ви помиляєтесь. Все логічно: колишня вчителька розглядає будинок колишнього вчителя - і дивується такій от модерновій розкоші. Так-так, капітан Четков, власник цього еклектичного дива по вул Пушкіна, в самому центрі Вінниці, був вчителем - викладав фізкультуру в реальному училищі.

І він був не винятком. Ось вам ще один доказ: так виглядає будинок вчителя історії жіночої гімназії Славутинської. Цей палац вже не у Вінниці, а в рідному Кам'янці, там будинок дитячої творчості.

 

Та повернімося до Вінниці. Дворянин і відставний офіцер-артилерист капітан Олександр Матвійович Четков прибув у Вінницю на початку ХХ ст. Сучасникам він запам'ятався як непоказний, похмурий і незграбний чоловічок, учням - як занудним вчитель нецікавих уроків, батько ще однієї вчительки (дочка Четкова викладала в жіночій гімназії, зараз це міська гімназія № 2). Сіра шинель, виразний Ніхто, один з мільйонів тих, про кого пишуть "без особливих ознак" - але саме непомітний капітан залишив по собі найпомітнішу модернову споруду Вінниці.

Звичайно, проектував дім-красень не пан артилерист. Для цього близько 1910 р. було найнято київського архітектора Василя Павловича Листовничого (1876-1919, викладача Київського іституту цивільних інженерів). Це ім'я добре відомо киянам і булгаково-філам: Листовничий був власником будинку  № 13 на Андріївському спуску, в якому певний час мешкала родина Булгакових і куди Михайло Опанасович поселив своїх героїв Турбіних. Архітектор теж потрапив у роман, причому в єдину фразу письменник вклав всю свою неприязнь до Листовничого: на нижньому поверсі жив "інженер і боягуз, буржуй і несимпатичний Василь Іванович Лисович". Булгаков Листовничого часто і банально заливав, ось так сусідські сварки ввели архітектора в історію російської літератури ну чистим тобі бабаєм.

Капітан Четков мешкав у будинку свого імені лише три роки, і в 1913 р. здав споруду в оренду державі. Що сталося з артилеристом-фізкультурником після революції, невідомо - він покинув країну (в Москві залишилися його син Володимир та брат). А ось Листовничого в 1919 р. розстріляли більшовики.

 

Все вище було написано за статтею Валентини Калиниченко. Далі - дані з ЖЖ.

Якийсь час в будинку містився медичний заклад, а зараз тут працюють архітектори. Ну, логічно.                                                         

 

Отже, за міськими переказами, будинок капітана свого часу було оцінено в фантастичну суму в 500 тис. крб (будівництво відомої водонапірної вежі обійшлося в 200 тис. крб).

З приводу авторства проекту є різні дані. Крім Листовничого називають також Григорія Артинова.Чи не сам Четков це на балконі?
Чи не сам Четков це на балконі?
Стара поштівка.
Стара поштівка.
Вікно.
Вікно.
Жахливо заважають дроти.
Жахливо заважають дроти.
Звідси не заважають. Але всієї краси будинку так не побачити.
Звідси не заважають. Але всієї краси будинку так не побачити.
А панорами я клеїти не вмію.
А панорами я клеїти не вмію.
Олександр Четков з дружиною Оленою Тарасівною та сином (дочкою?). Фото від нащадка роду Четкових.
Олександр Четков з дружиною Оленою Тарасівною та дочкою.
Архітектор Г.Артинов міг бути автором проекту будинку.
Архітектор Г.Артинов міг бути автором проекту будинку.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник