Місцева маланка житеме ще довго - тому що дарує селянам велику втіху. Жива емоція - ох, ви навряд чи уявляєте, ЯКА це зараз дивовижа і яка рідкість. В Белелуї перемогам свого кута радіють і старі, і малі. Жінки у весь голос кричать "Великий Кут!!!!" чи там "Берестів!!!", діти верещать від захвату, чоловіки свистять, розмахують руками і часом матюкаються. Не дивлячись на дітей, на жаль. От це ми зарахуємо у белелуйські мінуси.
У солом'яні ведмеді йдуть лише кремезні і сміливі. Це їхній власний вибір - носити на собі важкий костюм (вага його часом складає 50 кг). Битви ведмедів - дуже видовищні. У очеретяних ведмедів з Белелуї немає крил, але вони таки літають - переможця ведмедячих боїв підкидають у небо. Потім вже йдуть двобої чортів, смертей і жидів. Інші персонажі, як от лікарі, маланки тощо, у дуелях участі не беруть. За старим звичаєм, під час битви суперник намагається просунути руку під пояс свого супротивника і повалити його на землю. Тому перед самим двобоєм ремені затягують якомога тугіше.
До туристів селяни ставляться навдивовиж приязно - я не звикла до такого у своїх мандрах. мені навіть ніяково було. Хороші тут люди живуть. На сільському ристалищі можна було вдосталь надивитися на костюми маланкарів - і наслухатися гарячих вигуків підтримки від публіки.
Встигла зайти з маланкою Великого Кута лише до одного обійстя, але все ж почула - тут співають отих класичних маланкарських пісень, котрі в інших куточках вже почуєш хіьа на уроках музики у школі. Маланкарі, зрозуміло, всі неодружені і юні, а от співають їм цілком дорослі, часом навіть трішки літні чоловіки. І це супер. Зв'язок поколінь. Щоправда, одна ниточка з цього зв'язку останнім часом порвалася. Раніше маланок у селі було чотири: по одній з кожного кута і четверта, з одружених вже чоловіків. Та не билася, а лише ходила віншувала. "Створювала атмосферу", як мені розповів один з жителів Белелуї.
Зараз на майдані борються між собою маланки трьох белелуйських кутів, а доросла маланка десь розчинилася у минулому, як цукор у стакані теплого чаю.
Існуючі ж маланки борються у три раунди: Великий Кут - Соківна
Великий Кут - Берестів
Берестів - Соківна
Жодного матеріального інтересу. І в приїжджих гроші не клянчать, як в Усті чи Чорториї, і самі за перемогу мають лише лаври, а не золото. Ну, ще право першим провести дискотеку. Все.
Така відірваність ритуалу від мамони дуже дивує. Приємно дивує.
Ну а церква Успення Богородиці (1843-1844)... Про неї теж можна сказати кілька хороших слів. Ще не так давно вона була вкрита жерстяним панцирем як лицар-невдаха. Після ремонту храм став виглядати значно краще. Белелуйька парафія існує з 1763 р., тож це не перший сільський храм. З 1873 р. місцева парафія була "наділена відпустом", а у 1911 р. відпуст відновили.