English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Балинці
Введенська церква з дзвіницею (1828) у Балинцях біля Гвіздця. 28 вересня 2013 р.
Введенська церква з дзвіницею (1828) у Балинцях біля Гвіздця. 28 вересня 2013 р.

Координати: 48°32′59″ пн. ш.25°17′13″ сх. д.

Близько 1,2 тис. жителів. Перша письмова згадка - 1462 р. 

Карта

 

От знаєте, в класичному балеті є позиції рук, ніг, види арабесків - і всі-всі-всі балерини світу виконують їх однаковісенько. Це базис, азбука, на який вже пізніше ляже - або не ляже - талант і індивідуальність. До того часу, у класах - все стерильно-однакове. 

Так і з _дерев'яною_ Введенською церквою (1828) у Балинцях в гвіздецькій агломерації (зібралися до купки аж 10 сіл, практично у кожному дерев'яна церква, замучена бляхою; дороги такої якості, що потім пожалкуєте, що сюди вибрались). Фотографи-аматори, задумуючи з нею шедевр, будуть змушені фотошопити якесь драматичне небо в блискавках, інакше глядач буде позіхати. Верх храму під бляхою, низ пофарбований, паркан навколо святині новий, обов'язкова нудна доріжка з плитки навколо церкви і до не менш обов'язкової криниці, обов'язковий пам'ятний хрест на подвір'ї. Нудно, уніфіковано. Сюди приходять такі ж однаковісенькі парафіяни (білий верх, чорний низ, жінки всі у вовняних або поліестрових хустках) слухати не менш уніфіковані казання і бубнити молитовний канон. Перенеси їх всією парафією до іншої скапареної покутської церкви - та хоч в Сороках - різниці не помітять. Чи навпаки, заміни їм церкву на церкву, приміром, з Попельників - ніякої різниці. Все, що має власне обличчя, власну індивідуальність, лякає. Краще бути як всі. 

 

Історична довідка - просто для того, щоб була. Церква, колись накрита ґонтом, зведена на місці дерев'яної попередниці (присвяченої Різдву) з XVIII ст. 

Село колись називали Балканським (бо "балка") або Балинським Хутором. Власникі Кулачківців Апсовичі тримали у Балинцях до 1931 р. свій фільварок. На цю зовсім не схожа, дивно.
Введенська церква у Балинцях на поч. ХХ ст. З книги "Українське мистецтво" Вадима і Данила Щербаківських (Київ, 1913, перевидання: Харків, 2015, видавець Савчук О.О.).
А було ж колись гарно! З книги "Українське мистецтво. Деревляне будівництво і різьба на дереві" (В.Щербаківський. Льв.: 1913)
Балинці.  З книги "Українське мистецтво. Деревляне будівництво і різьба на дереві" (В.Щербаківський. Льв.: 1913)
Нудно в усіх ракурсах
Введенська церква з дзвіницею (1828) у Балинцях біля Гвіздця. 28 вересня 2013 р.
Введенська церква з дзвіницею (1828) у Балинцях біля Гвіздця. 28 вересня 2013 р.
Хрест на честь побудови церкви. На 185 років не виглядає.
Хрест на честь побудови церкви. На 185 років не виглядає.

"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник